Hrajme zodpovědně

Systém včasné detekce problémového hraní

V České republice mají sázkové kanceláře, například z důvodu povinné registrace a jiných zákonných povinností, k dispozicí řadu dat a informací. To, podobně jako v dalších západních zemích, otevřelo prostor pro vývoj a aplikaci sofistikovaných nástrojů, které mohou naprosto cíleně a ve správný čas identifikovat potenciální problematické chování sázkařů a správně na něj reagovat.

Daňové prostředí v Česku není pro sázkové firmy žádný šlágr

Proti tomu, že by sázkové a herní společnosti v Česku měly podléhat přiměřenému sektorovému zdanění, lze těžko něco namítat. Pravdou je, že tuzemská legislativa je jednou z nejpřísnějších, a to jak v otázkách samotného provozování, tak i ve smyslu daňového zatížení. Výkřiky typu „je potřeba zdanit hazard“, nebo „musíme více regulovat hazard“ jsou důsledkem buď naprosté neznalosti, nebo vědomé a účelové popíráním reality.

Reklama na sázení má být reklama na sázení

Sázkový a herní trh je trh jako každý jiný. V Česku působí tradiční silné i nové ambiciózní společnosti, kdy každý chce získat své místo na slunci nebo posílit svoji pozici. Klasická reklama je tak vedle sponzoringových aktivit běžnou součástí komunikace sázkových firem. Fortuna v tom směru není výjimkou. V rámci zadávání i exekuce reklamních kampaní každopádně vedle zákonných pravidel ctí i zásady etické. Správný přístup k marketingu je konečně i nedílnou součástí kodexu zodpovědného provozovatele, který představil Institut pro regulaci hazardních her (IPRH) a Fortuna se zavázala jej dodržovat.

Na zodpovědné hraní myslí i český zákon

V České republice platí od ledna 2017 nová, na evropské poměry velmi moderní a přísná legislativa. Ta kromě nastavení základních pravidel pro provozovatele myslí i na bezpečí samotných hráčů. Ti díky ní dostali k dispozici řadu efektivních nástrojů, jak mít o své aktivitě přehled, a jak jí držet pod kontrolou. Jako velice užitečná se ukázala zejména možnost nastavit si uživatelské limity, které kromě času stráveného hrou mohou hlídat i maximální částku, kterou hráči za svoji zábavu mohou utratit.

Dobré limity

Maximální výše sázek za den je limit, kterým si lze nastavit celkovou částku, kterou do hry v rámci stanovených 24 hodin vložíte. A v případě pokusu vsadit si za vyšší částku vám toto nebude umožněno. Stejně tak si lze nastavit i maximální částku pro hru v rámci celého měsíce.

Vedle toho si lze nastavit i maximální počet přihlášení k vašemu účtu v daném dni případně v kalendářním měsíci. Dále je možnosti určit časový odstup mezi jednotlivými přihlášeními nebo stanovit maximální čas, který lze v daném dni možné při hraní strávit.

V neposlední řadě existuje možnost si určit maximální výši proher resp. částky, kterou za svoji hru můžete utratit, a to v daném dni či měsíci. To je mimořádně účinné při hlídání zdravého osobního rozpočtu a zajištění dostatku financí na vaše další potřeby a koníčky.

Registr osob, co nesmí sázet

S koncem roku 2020 ministerstvo financí představilo a spustilo i takzvaný registr vyloučených osob, který jednak zajišťuje, aby se hraní nemohli účastnit například ti, kdo pobírají dávky v hmotné nouzi. Zároveň ale dává možnost zapsat se a tím dlouhodobě přerušit svoji hráčskou aktivitu každému, kdo se cítí být zranitelný a vnímá, že by mu pokračování ve hře způsobovalo více starostí než radosti.