Hrajme zodpovědně

Systém včasné detekce problémového hraní

V České republice mají sázkové kanceláře, například z důvodu povinné registrace a jiných zákonných povinností, k dispozicí řadu dat a informací. To, podobně jako v dalších západních zemích, otevřelo prostor pro vývoj a aplikaci sofistikovaných nástrojů, které mohou naprosto cíleně a ve správný čas identifikovat potenciální problematické chování sázkařů a správně na něj reagovat.

Daňové prostředí v Česku není pro sázkové firmy žádný šlágr

Proti tomu, že by sázkové a herní společnosti v Česku měly podléhat přiměřenému sektorovému zdanění, lze těžko něco namítat. Pravdou je, že tuzemská legislativa je jednou z nejpřísnějších, a to jak v otázkách samotného provozování, tak i ve smyslu daňového zatížení. Výkřiky typu „je potřeba zdanit hazard“, nebo „musíme více regulovat hazard“ jsou důsledkem buď naprosté neznalosti, nebo vědomé a účelové popíráním reality.

Reklama na sázení má být reklama na sázení

Sázkový a herní trh je trh jako každý jiný. V Česku působí tradiční silné i nové ambiciózní společnosti, kdy každý chce získat své místo na slunci nebo posílit svoji pozici. Klasická reklama je tak vedle sponzoringových aktivit běžnou součástí komunikace sázkových firem. Fortuna v tom směru není výjimkou. V rámci zadávání i exekuce reklamních kampaní každopádně vedle zákonných pravidel ctí i zásady etické. Správný přístup k marketingu je konečně i nedílnou součástí kodexu zodpovědného provozovatele, který představil Institut pro regulaci hazardních her (IPRH) a Fortuna se zavázala jej dodržovat.

Zodpovědné hraní? Jde to, ale musíte znát svoje desatero

Každý hráč a sázkař, který chce mít svoji zábavu pevně v rukách, by měl znát základní desatero zodpovědného hraní. Připomenout si během pár minut deset základních pouček je pravidlem pro všechny, kteří se chtějí sázením bavit a nic neriskovat. Připravili jsme pro vás i pár otázek, na které by si měl každý před sázením upřímně zodpovědět.

DESATERO

Zkuste se otestovat, jestli patříte mezi ty, který dokáží sázení ustát s klidem a čistým štítem:

 1. Hraní má být zábava! Buďte připraveni vyhrát, buďte připraveni prohrát. Na hraní nepohlížejte jako na výdělečnou činnost, jde jen o hru.
 2. Hlavním principem her je náhoda. Neexistuje tedy jakákoliv záruka, že vyhrajete.
 3. Nezdvojnásobujte své sázky ve snaze vyhrát zpět to, co jste prohráli.
 4. Nehrajte, pokud jste v depresi nebo rozčílení.
 5. Pokud máte pocit, že za hraní utrácíte víc, než si ve skutečnosti můžete dovolit, nastavte si limity. Nikdy nehrajte na dluh.
 6. Nevěnujte hraní více času, než je zdrávo. Pokud je hraní vaší jedinou zábavou, je velice pravděpodobné, že už nehrajete jen pro zábavu.
 7. Časté přestávky jsou důležité. Nepřetržité hraní může snadno vést ke ztrátě pojmu o čase a o tom, co se kolem vás děje.
 8. Nehrajte, jste-li pod vlivem alkoholu či drog. Návykové látky omezí schopnost úsudku a vy tak můžete ztratit kontrolu nad hrou.
 9. Hrajte pouze u legálních provozovatelů, kteří dodržují české zákony a dodržují pravidla zodpovědného hraní.
 10. Pokud vás vaše herní návyky začínají znepokojovat, dejte si pauzu. Vyhledejte odbornou pomoc, případně požádejte o blokaci vašeho účtu.

OTÁZKY NA (SÁZKAŘSKÉ) TĚLO

V případě jakýchkoliv pochybností není nic jednoduššího než si udělat rychlý test. Stačí upřímně a podle pravdy zodpovědět na pár otázek a poznamenat si, zda zkušenost s popsanou situací máte či nikoliv.

 • Když vám při hře dojdou peníze, cítíte potřebu v hraní pokračovat?
 • Jste schopni prohrát všechny peníze a následně vám nezbývá na pokrytí základních lidských potřeb?
 • Lžete o čase, který hraním trávíte, případně o penězích, které při něm utrácíte?
 • Ztratili jste zájem o své přátele, rodinu, přestali jste se věnovat svým dalším koníčkům?
 • Když prohrajete, cítíte nutkavou potřebu vyhrát své ztracené peníze co nejdříve zpět?
 • Máte potřebu řešit stresové situace, hádky nebo pracovní konflikty hraním?
 • Je pro vás hraní způsobem, jak se schovat před nudným či nešťastným životem?
 • Způsobilo vám někdy hraní stísněné pocity, úzkost, nebo deprese?

Čím častěji je vaše odpověď kladná, tím vyšší je pravděpodobnost, že s hraním máte nebo byste v budoucnu mohli mít určité potíže. Pokud tomu tak je, zvažte úpravu svého přístupu, dejte si pauzu, nastavte si limity, případně vyhledejte odbornou pomoc. Konzultace s terapeutem nebo lékařem není žádná ostuda.