Hrajme zodpovědně

Systém včasné detekce problémového hraní

V České republice mají sázkové kanceláře, například z důvodu povinné registrace a jiných zákonných povinností, k dispozicí řadu dat a informací. To, podobně jako v dalších západních zemích, otevřelo prostor

Finance pod kontrolou

Dnes často skloňovaný termín finanční gramotnost může znít komplikovaně, v praxi se přitom jedná o pochopení několika jednoduchých principů, které by měl každý zodpovědný člověk v životě dodržovat. Zásadní je mít přehled o příjmech a výdajích, pravidelně spořit a znát základní produkty finančního trhu. Tedy jak fungují kreditní karty, kdy zvolit financování hypotékou nebo stavebním spořením. Cílem je vědět, jakou část rozpočtu potřebujete na bydlení, potraviny, dopravu, pojištění a další běžné fixní výdaje, které mají prioritu. Zapomenout pak nelze ani na aktivní odpočinek, relax a zábavu. Právě poslední zmiňovaná a jasně ohraničená položka by měla být zdrojem pro vaše sportovní a kulturní vyžití a v neposlední řadě i třeba sázení, pokud se mu věnujete.

Sestavte si rozpočet

Základem zodpovědného přístupu k našim financím je sestavení rozpočtu. Pokud si ho vytvoříte, získáte kontrolu na hospodařením a výrazně tím snížíte riziko zbytečných výdajů a zadlužování.  Stačí tužka, papír a pár pravdivých informací.

Sepište všechny vaše příjmy, tedy výplaty, mzdy, zisky z nájmu, podnikání atd. A dále všechny výdaje, které rozdělte do dvou skupin. Na pevné, kam patří nájemné, hypotéka, internet, životní pojištění. A proměnlivé, tedy potraviny, oblečení, restaurace, pohonné hmoty, zábava. Ve výdajích počítejte i s pravidelným spořením do rezervy ve výši 10 % vašeho čistého příjmu a tuto částku si odkládejte ihned po výplatě. Tvorba rezervy je prevencí před použitím nákladných a často zbytečných půjček, které vám snadno naruší rozpočet.

Další způsob, jak ještě přesněji určit svůj rozpočet je, že si v průběhu průměrného typického měsíce každý den zapíšete všechny příjmy a výdaje. U výdajů pak jen určíte, které jsou pevné, a které patří do skupiny proměnlivých.

Pokud příjmy pokrývají všechny výdaje včetně spoření do rezervy, je vše v pořádku – finance máte pod kontrolou. V případě, že jsou výdaje vyšší než příjmy, je potřeba rozpočet přehodnotit. Vyrovnaného rozpočtu dosáhnete buď zvýšením příjmů, tedy změnou zaměstnání případně brigádou nebo upravením výdajů. U mírného schodku upravíme výdaje proměnlivé (oblečení, restaurace, zábava), v případě většího schodku v rozpočtu se může jednat o zásadnější rozhodnutí, jako je například změna velikosti bytu.

Rozpočet dodržujte

Po určení rozpočtu je dalším krokem jeho dodržování. V případě, že máte v daném měsíci stanovenou částku za potraviny v určité výši, tak své výdaje sledujte a dodržujte. Impulzivním nákupům se vyvarujte, choďte nakupovat s předem stanoveným seznamem.

Myslete na to, že váš rozpočet se tak jako celý život mění. Obecně se proto doporučuje ho po šesti měsících aktualizovat. V případě nenadálé události, jak je třeba změna zaměstnání nebo aktualizace splátek hypotéky pak můžete i dříve.

Utrácejte chytře

Nezáleží na tom, kolik peněz vyděláte, vždy je žádoucí utrácet moudře, abyste své peníze využívali co nejlépe.

Proto nekupujte nic zbytečně draze, když to jinde stojí méně, používejte srovnávače cen. Nenechte se příliš ovlivnit prodavači. Pokud na vás naléhají, poděkujte a odejděte. Alespoň občas utrácejte reálné peníze. Platba kartou je tak rychlá a jednoduchá, že si kolikrát neuvědomíte, za co všechno platíte. Částku, kterou máte v plánu utratit za týden, vyberte z bankomatu a plaťte vše hotově. Díky tomu budete mít jasný a průběžný přehled o svých útratách.

Dávejte si pozor na reklamy, které se vás snaží přimět k utrácení za to co nepotřebujte. Nekupujte něco jen proto, že to je levné nebo ve slevě, pokud jste se daný výrobek nechystali koupit.

Vzdělávejte se

Nespoléhejte na náhodné rady od nekvalifikovaných lidí nebo na všechno, co najdete na internetu. Snadno vás může někdo okrást, jedním špatným rozhodnutím se můžete snadno zadlužit. Postarejte se o svou vlastní budoucnost a finanční soběstačnost tím, že se budete vzdělávat. Zajděte do knihovny a nechte si poradit materiály zaměřené na osobní finance. Jakmile budete vyzbrojeni znalostmi, ve světě financí se naučíte pohybovat a vlastní peníze dokážete navíc zhodnocovat.

Desatero pro zdravé finance

  1. Nebudeš žít pro peníze, ty jsou jen prostředkem.
  2. Neutratíš víc, než kolik vyděláš.
  3. Nekoupíš co nepotřebuješ.
  4. Neodložíš splátku inkasa, faktur, daní.
  5. Nepodlehneš reklamě na zbytečnosti.
  6. Nezadlužíš se tam, kde to nedává smysl.
  7. Nezaručíš se za kde koho.
  8. Nenecháš se napálit, šmejdy a dalšími podvodníky.
  9. Nevynecháš příležitost správně investovat.
  10. Neopomeneš si udržovat přehled.