Hrajme zodpovědně

Systém včasné detekce problémového hraní

V České republice mají sázkové kanceláře, například z důvodu povinné registrace a jiných zákonných povinností, k dispozicí řadu dat a informací. To, podobně jako v dalších západních zemích, otevřelo prostor pro vývoj a aplikaci sofistikovaných nástrojů, které mohou naprosto cíleně a ve správný čas identifikovat potenciální problematické chování sázkařů a správně na něj reagovat.

Daňové prostředí v Česku není pro sázkové firmy žádný šlágr

Proti tomu, že by sázkové a herní společnosti v Česku měly podléhat přiměřenému sektorovému zdanění, lze těžko něco namítat. Pravdou je, že tuzemská legislativa je jednou z nejpřísnějších, a to jak v otázkách samotného provozování, tak i ve smyslu daňového zatížení. Výkřiky typu „je potřeba zdanit hazard“, nebo „musíme více regulovat hazard“ jsou důsledkem buď naprosté neznalosti, nebo vědomé a účelové popíráním reality.

Reklama na sázení má být reklama na sázení

Sázkový a herní trh je trh jako každý jiný. V Česku působí tradiční silné i nové ambiciózní společnosti, kdy každý chce získat své místo na slunci nebo posílit svoji pozici. Klasická reklama je tak vedle sponzoringových aktivit běžnou součástí komunikace sázkových firem. Fortuna v tom směru není výjimkou. V rámci zadávání i exekuce reklamních kampaní každopádně vedle zákonných pravidel ctí i zásady etické. Správný přístup k marketingu je konečně i nedílnou součástí kodexu zodpovědného provozovatele, který představil Institut pro regulaci hazardních her (IPRH) a Fortuna se zavázala jej dodržovat.

Pomoc na dosah ruky

Je naprosto běžné si myslet, že to, o čem čteme v novinách nebo na internetu, se nás netýká. A platí to v podstatě všeobecně. Přesto si nikdo nemůže být úplně jistý, že právě on nespadá do 3 % lidí, pro které může být sázení a hraní za určitých okolností rizikové. Pokud někoho začnou znepokojovat jeho návyky, kdy například hraní věnuje příliš mnoho času, utrácí za něj příliš mnoho peněz apod., měl by se se svojí obavou co nedříve svěřit a vyhledat odbornou pomoc.

V Česku dnes existuje celá řada subjektů a institucí, které se poradenství a pomoci v oblasti rizikového hraním věnují. Lze se na ně obracet zcela anonymně, osobně, telefonicky nebo prostřednictvím emailu a sociálních sítí. To platí jako pro samotné hráče, tak i pro jejich přátele či příbuzné.

Mezi nejznámější organizace tohoto typu patří třeba spolek Stop závislosti, Prevent99, sdružení pacientů RECOVERY, centrum Sananin, Klinika adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze nebo skupina Anonymní Gambleři Česko.

Institut pro regulaci hazardu (IPRH), jehož členem je i Fortuna, v rámci projektu zodpovědného hraní sestavil takzvanou mapu pomoci, která nabízí desítky kontaktních míst napříč celou republikou, kam se mohou zájemci kdykoliv obracet. Ve spolupráci s organizací Podané ruce pak IPRH provozuje linku pomoci (+420 777 477 877), která je dostupná sedm dní v týdnu od 8.00 do 16.30. Veškeré aktivity IPRH jsou pak koncentrovány na stránkách www.zodpovednehrani.cz.